Internát v Tvrdošíne: Bezpečnosť ako hra na náhodu
Starý školský internát v Tvrdošíne sa stal symbolom zanedbanosti a ohrozenia. Akoby sa naň zabudlo, jeho pády betónu a omietok vedú chodcov, ktorí sa odvážia prejsť okolo, k vlastnému riziku. Dôzni obyvatelia sú upozornení na nebezpečenstvo, avšak namiesto akčných krokov na nápravu sa zdá, že budova sa stala len pozadím každodenného života.
Nedostatočná reakcia na krízovú situáciu
Objekt s kapacitou 180 miest je dnes obsadený len 28 študentmi, čo napriek zrejmému záujmu o ubytovanie naznačuje závažný problém. Vedenie školy sa snaží získať prostriedky na rekonštrukciu, avšak chýbajúce financie a projektové dokumentácie z pred ôsmich rokov vrhajú na situáciu pochmúrny tieň. Dôvody na opravy zostávajú nevyjasnené, a to aj napriek opakovaným upozorneniam na nevhodný stav budovy.
Stavba bez budúcnosti
Ako je možné, že vo svetle sumarizácie prežitých rokov sa zotrváva v stagnácii? Vedenie školy uvádza, že na zainvestovanie do budovy nemá zdroje a nulová prioritizácia vedie k absurdným situáciám, v ktorých je potrebné sa obávať pádu betónu z balkónov.
Internát ako paradox
Tvrdošínske zariadenie posúvajúce vzdelanie dopredu by mohlo ponúknuť aj adekvátne podmienky na bývanie pre žiakov. Smiešne je, že niekto, ako Marek, síce vidí v interiéri internátu priaznivú kvalitu, ale vonkajšia stránka budovy deje z pravého opaku. Už dvanásť rokov je situácia nezmenená a opravy sú zahrnuté len v oficiálnych dokumentoch, ale v reality sa pre nich nič nedeje.
Zrieknutie sa odpovednosti
Žilinský samosprávny kraj, ako zriaďovateľ, predpokladá, že je všetko pod kontrolou skrze neefektívne opatrenia. Komplexná rekonštrukcia zostáva iba v rovine teoretických predstáv. Napriek tomu, objavujú sa na miestach ochranné siete a upozornenia, ktoré vyzývajú k opatrnosti, akoby nestačilo upozorniť na nebezpečenstvo tým najzákladnejším spôsobom.


